Shelby Swimmers Conclude Home Portion Of Their Schedule

Shelby concluded the home portion of the 2015-16 varsity swimming campaign Tuesday and entertained Northern Ohio League foes Ontario and Willard in the YMCA Natatorium.

The Whippet boys and girls diving and swimming squads honored their seniors prior to the start of the competition.

Chalking up first-place finishes for the SHS swimmers were:

Girls

- Baylie White in the 200-yard freestyle (2:32.97) and the 50-yard freestyle (30.43).

- Sidney Conn in the 200-yard individual medley (3:02.87).

- Kayleigh Stine in the 1-meter diving (93.40).

- Sarah Stroup in the 100-yard freestyle (1:11.37) and the 100-yard backstroke (1:21.67).

Boys

- Nate Emerson, Jon Davis, Noah John and Michael Mayer in the 200-yard medley relay (2:08.33) and the 200-yard freestyle relay (1:50.90).

- Mayer in the 200-yard individual medley (2:50.68).

- Davis in the 100-yard freestyle (59.28).

Final scores of the meet were not submitted when the results were turned in. Results from Saturday’s competition at Ontario have not been submitted.

The next event for the Shelby swimmers is the sectional meet Saturday, Feb. 13, at Mansfield Malabar Intermediate School. Action will get underway at 11 a.m.

At Shelby YMCA Natatorium

Varsity

Girls Results

Shelby XX, Ontario XX, Willard XX

200-yard medley relay - 1. Ontario (Rehfeldt, Little, S. Sheppard, C. Sheppard) 2:29.30; 2. Shelby 2:29.65; 3. Ontario 2:40.40.

200-yard freestyle - 1. White, S, 2:32.97; 2. C. Sheppard, O, 2:47.30; 3. Davis, S, 2:56.95; 4. Johnson, O, 3:00.24.

200-yard individual medley - 1. Conn, S, 3:02.87; 2. Fisher, O, 3:10.19; 3. Ensman, S, 3:10.62; 4. Carmack, O, 3:22.28.

50-yard freestyle - 1. White, S, 30.43; 2. Williams, O, 30.76; 3. Holbrook, W, 33.45; 4. Johnson, O, 34.48; 5. Slone, S, 38.52.

1-meter diving - 1. Stine, S, 93.40; 2. Bricker, S, 91.90; 3. K. Evans, S, 82.15; 4. H. Evans, S, 74.50; 5. McKinney, S, 72.40.

100-yard butterfly - 1. S. Sheppard, O, 1:25.74; 2. Conn, S, 1:33.02; 3. Fisher, O, 1:35.19.

100-yard freestyle - 1. Stroup, S, 1:11.37; 2. Little, O, 1:12.06; 3. Seitz, O, 1:20.55; 4. Slone, S, 1:29.90; 5. Moore, W, 1:33.49.

400-yard freestyle - 1. Rehfeldt, O, 5:40.94; 2. Strayer, W, 6:22.57; 3. Beamer, W, 6:45.78.

200-yard freestyle relay - 1. Ontario (Williams, S. Sheppard, C. Sheppard, Little) 2:11.04; 2. Shelby 2:14.86; 3. Willard 2:24.62.

100-yard backstroke - 1. Stroup, S, 1:21.67; 2. Rehfeldt, O, 1:23.59; 3. Holbrook, W, 1:28.51; 4. Seitz, O, 1:32.66; 5. Stine, S, 1:41.89.

100-yard breaststroke - 1. Little, O, 1:32.87; 2. Ensman, S, 1:33.65; 3. Strayer, W, 1:39.02; 4. Carmack, O, 1:39.63; 5. Beamer, W, 1:46.51.

400-yard freestyle relay - 1. Ontario (Williams, C. Sheppard, Rehfeldt, S. Sheppard) 5:04.34; 2. Shelby 5:38.56; 3. Ontario 5:42.15.


Boys Results

Shelby XX, Ontario XX, Willard XX

200-yard medley relay - 1. Shelby (Emerson, Davis, John, Mayer) 2:08.33; 2. Willard 2:24.28; 3. Ontario 2:43.76.

200-yard freestyle - 1. Ky. Cordrey, O, 2:14.59; 2. Davis, S, 2:15.31; 3. Komives, O, 2:28.49; 4. Nace, S, 2:32.12.

200-yard individual medley - 1. Mayer, S, 2:50.68; 2. Boggs, O, 3:38.92.

50-yard freestyle - 1. Whitaker, O, 27.39; 2. John, S, 27.62; 3. Strayer, W, 27.70; 4. Emerson, S, 28.60; 5. Buurma, W, 30.90.

100-yard butterfly - 1. Ky. Cordrey, O, 1:06.41; 2. Boggs, O, 1:27.76; 3. Hilliard, S, 1:36.48.

100-yard freestyle - 1. Davis, S, 59.28; 2. Ke. Cordrey, O, 59.73; 3. Hill, W, 1:09.08; 4. Perez De Zabalza, S, 1:14.10; 5. Carnahan, W, 1:18.42.

400-yard freestyle - 1. Whitaker, O, 5:10.97; 2. Mayer, S, 5:17.80; 3. Nace, S, 5:19.06; 4. Boggs, O, 6:53.61.

200-yard freestyle relay - 1. Shelby (Emerson, Mayer, Davis, John) 1:50.90; 2. Ontario 1:55.00; 3. Willard 2:02.75.

100-yard backstroke - 1. Ke. Cordrey, O, 1:15.66; 2. John, S, 1:18.89; 3. Emerson, 1:20.85; 4. Neuhart, O, 1:37.26; 5. Carnahan, W, 1:37.35.

100-yard breaststroke - 1. Strayer, W, 1:27.34; 2. Komives, O, 1:31.46; 3. A. Moore, S, 1:31.92; 4. Hill, W, 1:38.88; 5. Pugh, O, 1:50.25.

400-yard freestyle relay - 1. Ontario (Ke. Cordrey, Ky. Cordrey, Komives, Whitaker) 4:22.12; 2. Shelby 4:53.35.


Reserve

Girls Results

50-yard freestyle - 1. Damoff, O, 36.27; 2. Henry, O, 36.53; 3. Lynch, S, 36.80; 4. Deel, O, 37.47; 5. Lykins, W, 40.74.

100-yard freestyle - 1. Davis, S, 1:16.93; 2. Lynch, S, 1:22.35; 3. Johnson, O, 1:22.46; 4. Henry, O, 1:27.48.


Boys Results

50-yard freestyle - 1. A. Moore, S, 29.57; 2. Perez De Zabalza, S, 30.17; 3. R. Moore, S, 33.36; 4. Pugh, O, 39.76.

100-yard freestyle - 1. R. Moore, S, 1:16.33; 2. Hilliard, S, 1:19.16.

Special Links

Twitter Feed

Menards Ad